Шкільна бібліотека


Бібліотека – це скарбниця всіх багатств людську духу Г. Лейбніц


Бібліотека школи №26 відкрила свої двері для першого читача ще у 1969 році. З того часу це улюблене місце тих, хто любить книгу.

Розташована наша бібліотека на третьому поверсі школи. Бібліотека об’єднує в собі абонемент, читальний зал та книгосховище. Площа бібліотеки 87 м.

Всю роботу шкільна бібліотека проводить згідно річного плану, спрямовує її, виходячи з основних документів про школу, які визначають завдання, напрямки і шляхи реформування й виховання.

Основні напрями роботи і завдання шкільної бібліотеки :

 • - здійснення бібліотечно-інформаційного, культурно-просвітницького забезпечення навчально
 • - виховного процесу;
 • - використання комплексних методів і форм пропаганди літератури, визначення читацьких інтересів школярів;
 • - складання та застосування рекомендаційних, бібліографічних та інформаційних методів пропаганди літератури;
 • - охоплення бібліотечно-бібліографічними заняттями та консультаціями всього учнівського та вчительського колективу, навчання читачів вільно використовувати всі інформаційні ресурси бібліотеки (ДБА);
 • - забезпечення зростання професійної компетентності педагогічних кадрів;
 • - сприяння різним формам і методам бібліотечної роботи;
 • - розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів школярів, сприяння успішному засвоєнню ними навчальних програм;
 • - виховання у школярів інформаційної культури, національної свідомості, шанобливого ставлення до книги як джерела знань;
 • - задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотеки.

До читання залучено близько 85% учнів школи, батьків, вчителів, та інших співробітників.

Контрольні показники за 2014-2015 навчальний рік:

 • книговидача - 5722 прим.;
 • загальна кількість відвідувань - 5770 читачів;
 • середня щоденна кількість відвідувань складає – 38 чоловік;
 • кількість проведених заходів – 35

У 2014-2015 навчальному році шкільна бібліотека обслуговує 941 читача, з них 842 учня, 75 учителів, 24 співробітника.

Якість роботи бібліотекаря залежить від повноцінно сформованого фонду, оперативного його відображення і всебічного розкриття в довідково-пошуковому апараті. Щоб належно виконувати свої функції, перш за все бібліотека повинна мати відповідні ресурси.

Книжковий фонд нашої бібліотеки складається з навчальної, художньої, пізнавальної, науково-популярної, довідкової, методичної літератури.

Склад книжкового фонду бібліотеки на 01.01.2015 року.

Основний фонд складає - 11469 примірників.

Фонд підручників складає - 26995 примірників.

Кількість періодичних видань складає – 660 примірників.

Стелажі з основним книжковим фондом розміщено в читальній залі. Тому є вільний доступ для користувачів.

Найактивніші читачі - це учні молодших класів.

Улюблені полички наших читачів : « Казковий дивосвіт», «Герої улюблених книг», «Мандруємо з книгою», «Я люблю читати», «Ключик до країни знань».

Читачів середнього та старшого шкільного віку в основному цікавить література за програмою, науково-популярні видання, енциклопедії та довідники.

У читальній залі до послуг дітей різноманітні добірки літератури, які допомагають підготуватися до уроків, цікаво і корисно провести час.

Читальна зала поєднана з абонементом, в якому відокремлені стелажі з фондом для різних вікових груп. Тут учні мають змогу вибирати книги самостійно.

Організовують роботу зав. бібліотекою Мажар Катерина Володимирівна та бібліотекар Куліковська Галина Миколаївна.

Бібліотекарями ведеться робота по залученню школярів до книг, формуванню моральних та естетичних цінностей у дітей. Учні знайомляться з необхідним мінімумом бібліотечно-бібліографічних знань.


Галереї "Життя бібліотеки "

Для виконання цих завдань використовуються всі інформаційні ресурси та різні форми роботи з учнями. Такі як: книжкові виставки, бібліотечні уроки, бесіди, огляди літератури, вікторини, анкетування, ігри, усні журнали, зустрічі з письменниками, диспути, екскурсії та інші.

Для повного задоволення інформаційних потреб вчителів, учнів і батьків ведеться робота з удосконалення і розширення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, поповнюється і редагується алфавітний, систематичний каталоги та тематичні картотеки. Протягом року поповнюються матеріалами тематичні папки.

Інформаційне забезпечення учнів та вчителів відбувається шляхом складання інформаційних списків, проведення консультацій, оглядів літератури, постійно діючих книжкових виставок: «Україна – наш спільний дім», «Краю мій, гордість моя», «У пам’яті навіки збережу», «Мово рідна, слово рідне…», «Краса землі моєї України» та інші. Створено стенди «Голос бібліотеки», «Живи, книго!», «Кращі читачі бібліотеки», «Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм».

Кожного року складається «Календар літературних та пам’ятних дат Житомирщини».

За допомогою бесід, опитувань, аналізу читацьких формулярів проведено моніторинг дослідження читацьких інтересів та читацької активності учнів молодшої та середньої ланки. За результатами аналізу визначено, що інтереси учнів не зазнали значних змін, а показники читацької активності збільшились. Результати моніторингу представлені діаграмою, на якій видно, що 50% від загальної кількості запитів - читають оповідання про дітей, природу, тварин та казки, 30% - пригоди, фантастику, детективи та поезію, 20% - науково-популярна, пізнавальна та довідкова література. Діаграма.

Важливе місце в популяризації читання, займає Тиждень дитячої книги, який щорічно проводиться бібліотекою в березні. Під час Тижня з дітьми організовуються різні заходи: це і турніри, різні ігри, інтелектуальні змагання, виставки, диспути, усні журнали, вікторини, екскурсії та інше.

З метою залучення дітей до читання, вивчення інтересів, розширення світогляду, розкриття творчих здібностей, покращення бібліотечного обслуговування дітей налагоджено співпрацю між шкільними та публічними бібліотеками міста.

Бібліотека нашої школи багато років співпрацює з Житомирською обласною бібліотекою для дітей. Насамперед ми організовуємо екскурсії до бібліотеки серед учнів 5 – 9 класів. Діти знайомляться з відділом обслуговування та читальним залом, сектором мистецтв, Інтернет - центром, відділом дошкільників та сектором зберігання.

У читальному залі обласної дитячої бібліотеки проходить значна кількість різноманітних масових заходів, до яких запрошують учнів нашої школи. Це літературні вечори, святкування ювілейних і пам'ятних дат, презентації творчих виставок, конкурсів тощо.

Книжковий фонд бібліотеки систематизовано та розставлено на полицях згідно з таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК).

На жаль, основний фонд нашої бібліотеки не задовольняє сьогоднішні запити учнів-читачів, які значно подорослішали, тому одним з напрямків діяльності нашої бібліотеки став пошук нових шляхів комплектування. Воно проводиться із ряду джерел - централізоване комплектування з міського бібколектора, через методичний кабінет управління освіти та науки, подаровані видання, передплата періодичних видань.

Певне поповнення фонду передбачено за рахунок благодійних акцій: “Подаруй книгу бібліотеці ”, в якій беруть участь школярі, вчителі та батьки.

Крім книжкових надбань, бібліотека забезпечена комп'ютером, принтером та СД програвачем.

Зважаючи на те, що спостерігається зниження інтересу до читання і взагалі до користування бібліотекою, варто заохочувати до читання періодичних видань, які, користуються більшим попитом, ніж книги.

Фонд періодичних видань в бібліотеці формується за кошти школи. Бібліотекою організовано передплату 14 періодичних видань. Періодичні видання являються одним із джерел пошуку інформації та задоволення читацьких запитів, тому для користувачів оформлено пам'ятку “Як читати газети та журнали”.

Протягом навчального року ведеться робота з шкільним бібліотечним активом. Діти із задоволенням виконують будь-яку роботу. Активістами було проведено рейди-перевірки підручників, робота по ремонту книг та підручників, здійснена допомога по обслуговуванню молодших школярів та інше.

Свою діяльність бібліотека спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їхнього світогляду, реальну допомогу кожній дитині в задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів.

Таким чином, наша бібліотека, як центр духовного становлення особистості:

- сприяє успішному засвоєнню учнями навчальних програм;

- формує духовну культуру та ціннісні орієнтації школярів;

- розвиває творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси школярів.

Кiлькiсть переглядiв: 175

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26 м. Житомир

Адреса закладу: м. Житомир, проспект Миру 59
Контактний номер: 0412-516-391
E-mail ZOSH_26@ukr.net

© "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №26 м. Житомира", 2011-2016.

Всі права захищені. Повне або часткове відтворення або розмноження будь-яким способом матеріалів, розміщених на сайті дозволяється тільки із зазначенням авторства і наявного та активного гіперпосилання на сайт http://school26.edukit.zt.ua

Дата останньої зміни 16 Січня 2018

Цей сайт безкоштовний!